Hrdina od řeky Isonzo.

24. února 2015 v 22:43 | Yale
První světová válka již zuřila téměř jeden rok, když do konfliktu vstoupila Itálie. Důvod tohoto zpoždění byl prostý, celková vyčerpanost zdrojů, zásob zbraní a válečného materiálu. Proto vyhlásila Itálie válku Rakousku-Uhersku až 23. června 1915. Hlavní směr italského úderu byl naplánován na město Terst a přitom bylo nutno překonat řeku Soču, it. Isonzo.
V roce 1915 došlo celkem ke čtyřem italským ofenzívám, které však nepřinesly kýžený úspěch. Jedním z významných a úspěšných c. a k. velitelů byl Václav Wurm, narozen v pražském Karlíně. Byl velitelem XVI. armádního sboru, se kterým se vyznamenal zejména při prvních čtyřech italských ofenzívách, kdy zabránil nepříteli v průniku.

Polní zbrojmistr Václav Wurm

Polní podmaršálek Václav Wurm, zdroj:

Později byl za své velitelské úspěchy vyznamenán rytířským křížem Vojenského řádu Marie Terezie a následně povýšen do stavu svobodných pánů, pokud máte zájem o podrobnější informace klikněte zde: http://www.heraldika-erby.com/?cz_erby-svetova-valka-wurm,118.

Protože nám zima pomalu předává vládu jaru, bylo by dobré zamyslet se nad budoucí dovolenou. Pokud jste turisté, kteří mají rádi přírodu a pojedete se podívat na místa, kde hrdině bojovali naši dědové a pradědové, doporučujeme přibalit s sebou campingový vařič v plastovém kufříku a spolu s ním několik plynových kartuší. Nejžádanější soupravou, která vám umožní strávit dovolenou bez závislosti na drahých restauracích je set se dvanácti bombami. Přejeme šťastnou cestu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama