Únor 2015

Hrdina od řeky Isonzo.

24. února 2015 v 22:43 | Yale
První světová válka již zuřila téměř jeden rok, když do konfliktu vstoupila Itálie. Důvod tohoto zpoždění byl prostý, celková vyčerpanost zdrojů, zásob zbraní a válečného materiálu. Proto vyhlásila Itálie válku Rakousku-Uhersku až 23. června 1915. Hlavní směr italského úderu byl naplánován na město Terst a přitom bylo nutno překonat řeku Soču, it. Isonzo.
V roce 1915 došlo celkem ke čtyřem italským ofenzívám, které však nepřinesly kýžený úspěch. Jedním z významných a úspěšných c. a k. velitelů byl Václav Wurm, narozen v pražském Karlíně. Byl velitelem XVI. armádního sboru, se kterým se vyznamenal zejména při prvních čtyřech italských ofenzívách, kdy zabránil nepříteli v průniku.

Polní zbrojmistr Václav Wurm

Polní podmaršálek Václav Wurm, zdroj:

Později byl za své velitelské úspěchy vyznamenán rytířským křížem Vojenského řádu Marie Terezie a následně povýšen do stavu svobodných pánů, pokud máte zájem o podrobnější informace klikněte zde: http://www.heraldika-erby.com/?cz_erby-svetova-valka-wurm,118.

Protože nám zima pomalu předává vládu jaru, bylo by dobré zamyslet se nad budoucí dovolenou. Pokud jste turisté, kteří mají rádi přírodu a pojedete se podívat na místa, kde hrdině bojovali naši dědové a pradědové, doporučujeme přibalit s sebou campingový vařič v plastovém kufříku a spolu s ním několik plynových kartuší. Nejžádanější soupravou, která vám umožní strávit dovolenou bez závislosti na drahých restauracích je set se dvanácti bombami. Přejeme šťastnou cestu.