U Bindrů

8. ledna 2014 v 12:13 | Yale |  Staropražské domy
U Bindrů (U modré hvězdy, U modré husy)

Dalším z významných staropražských domů stojí na Staroměstském náměstí 25/479. Původně románský dům (pozůstatky se dochovaly v suterénu) byl později vícekrát přestavovaný (zejména v renesanci). Na místě románské budovy vyrostl v druhé polovině 14. století dvoupatrový dům gotický (dochovala se vstupní síň, zadní komora a průjezd do dvora).

Současný vzhled je vrcholně barokní z let 1700-20 s pozdně barokní úpravou z konce 18. století. Loubí před vlastním domem je zaklenuto renesanční křížovou klenbou, v některých místnostech se zachovaly renesanční klenby.

Podle tradice byl zdejší vinný šenk v provozu již ve 14. století, jisté je, že rozsáhlé sklady vína jsou doloženy od 16. století. Podobně jako většina starobylých domů měnil i dům U Bindrů několikrát své jméno. Zpočátku se mu říkalo U modré hvězdy, dále též U modré husy a v 16. století přijal jméno U Človíčků, které připomíná tehdejšího majitele Jana Človíčka z Popovic, prokurátora a řečníka při soudech vyšších.

Nejdéle dům vlastnil rod Voříkovských z Kundratic, z nichž Daniel Voříkovský, pozdější staroměstský primas, nechal reprezentativně upravit průčelí domu. Vzestup tohoto rodu je až legendární.

Zakladatelem byl jistý Pavel Bosák, poddaný ze vsi Voříkova, kterému se podařilo vykoupit z poddanství. Jeho potomci bohatli a postupovali po žebříčku feudální hierarchie přes vladyky, rytíře, starožitné rytířa až nakonec získali dědičný úřad korouheníků českého rytířského stavu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama