U Glaubiců

29. prosince 2013 v 17:41 | Yale |  Staropražské domy
Před mnoha a mnoha lety jsem chodil do školy se spolužákem, který bydlel v prastarém malostranském domě zvaném U Glaubiců.

Dům zv. U Glaubiců (Malostranské náměstí č. 5, čp. 265) je v jádru středověkého původu a je o něm první zpráva již v roce 1389. Původně se jmenoval podle domovního znamení "U zlatého stromu", což bylo později změněno na "U zeleného stromu".
Renesanční prostupuje celý blok domů, takže zadní průčelí je obráceno do ulice Tržiště. Součástí domu byl i pivovar se všemi várečnými a městskými právy. Po roce 1600 dům držel Kryštof Kober z Kobersberka, který jej prodal roku 1606 Fridrichovi Švihovskému z Rýznberka a Švihova.
Roku 1615 dům koupil malostranský primas Baltazar Globic z Bučína (po něm má dům i restau-race dosud jméno), který ačkoliv se zapojil do stavovského povstání, dokázal nakonec vyváznout bez trestních následků. Jeho synové Samuel a Jan Daniel Globicové se účastnili hrdinské obrany Pražanů proti Švédům v posledním roce třicetileté války a za zásluhy byli povýšeni do českého vladyckého stavu. Více se dočtete viz: http://www.heraldika-erby.com/?cz_erby-ceske-slechty-globic-z-bucina,101

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama