Rüdtové z Collenbergu a psí hlava

2. prosince 2013 v 1:34 | Yale |  Erbovní pověsti
Rüdtové z Collenbergu jsou prastará šlechtická rodina pocházející z Frank. Podle rodinné kroniky žili předkové pánů z Collenbergu "kam až paměť sahá" jako svobodní sedláci osvobození od placení daní v Gau Wingarteiba, vázaní povinností sloužit koňmo v císařskén vojsku. Jejich zásluhy a statečnost v boji pak byly odměňovány dalšími pozemky, právy a novými zdroji příjmů. O původu rodového jména a erbu existují dvě legendy, shodující se v tom, že nově narození synové rytíře z Collenbergu měli být utopeni jako psi v řece Mohan, avšak byli zachráněni a nakonec se vrátili k otci.
Na pravém břehu řeky Mohan, při cestě do Wertheimu, leží ruiny Collenbergu. Na hradě žil v dávných dobách zlý, bezcitný a lakomý rytíř. Oženil se s krásnou dívkou, která byla jeho pravým opakem, byla jemná, milující a soucitná manželka. Přesto však láska rytíře ke své paní ochladla neboť mu stále nemohla dát tolik vytouženého dědice.
Tu jednoho dne navštívil hradního pána žebrák se šesti krásnými malými synáčky a žádal o almužnu. Rytíř se na ně zachmuřeně podíval a pomyslel si, jak může ten člověk tak nemravně žádat o pomoc, vždyť není možné, aby trpěl tak velikou nouzí, když má tolik krásných a zdravých synů. Je nepochybné, že musí být ve spojení s ďáblem.
V tu chvíli se rytíř zlostně zadíval na svou ženu a ona pravila: "Pane manželi, chceš-li mít také takové krásné děti, musíš si sám vyžebrat bochník chleba." Rytíř plný zloby nechal odvázat psy a chtěl děti vyhnat ze svého dvora, ale ty mezitím již zmizely.
Uplynulo devět měsíců a paní se narodilo dvanáct synů. Rytíř však nemměl radost, byl sžírán pochybnostmi. Co když ho tucet nenasytných krků ožebračí? Zavolal tedy sloužícího a dal mu příkaz: "Vezmi chlapce a zbav se jich, zab je tak jako to děláme se štěňaty."
Sloužící vzal děti k řece, kde je chtěl utopit. V tu chvíli se samotnému Bohu chlapců zželelo a obměkčil jeho tvrdé srdce. Rytířův služebník děti odvedl do vsi, kde je nechal na vychování u jednoho místního sedláka.
Když vyrostli a dospěli v muže, přišli za svým zestárlým a vyčerpaným skutečným otcem a dali se poznat. Ten se zaradoval a přijal chlapce do svého domu. Po jeho smrti si začali říkat jménem Rüdt von Collenberg a stříbrnou hlavu psa připomínající jejich osudové chvíle si vzali do svého červeného štítu.

File: R-Scheibler408ps.jpg
Rüdt von Collenberg


Rüde je v německé heraldice silný pes, který se zobrazuje s ostnatým obojkem a na rozdíl od psa Braky má uši vztyčené.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama