Pověst o erbu Bzenců z Markvartovic

12. prosince 2013 v 12:11 | Yale |  Erbovní pověsti
Prastarý slezský rod Bzenců pocházel z Markvartovic u Hlučína. Ve druhé polovině 16. století se přestěhovali na Ostravsko, kde vlastnili mimo jiné zámky v Klimkovicích a Porubě. Ondřej Bzenec z Markvartovic, zavražděný roku 1595, byl mecenášem spisovatele a genealoga Bartoloměje Paprockého, který zaznamenal i pověst o vzniku rodového erbu Bzenců.

V pradávných dobách byly v Lombardii jezera, v nichž žili kapři, kteří se dle starých pověstí živili zlatým pískem z jezerního dna. Tyto ryby nebyly jen tak lecjaké. Měly tak veliké ploutve, že by si je neznalý člověm spletl s ptačími křídly, jen s tím rozdílem, že nebyly porostlé peřím. Pokud se takovému kapru zachtělo, mohl vyletět do povětří.

I stalo se, že jednoho dne do kraje přitáhl jakýsi kníže. Jakmile uslyšel o létajících rybách, dostal nezvladatelnu chuť takovou rybu okusit. Jeden z jeho panošů se okamžitě svému pánu nabídl, že rybu chytí, přinese a nechá připravit k zítřejší snídani. Kníže požádal své hostitele, aby jeho služebníkovi ukázali místo, kde se dají létající ryby snadno chytit a panoš se vypravil na lov. Když přišel na břeh jezera, připravil rybí návnadu a do vody hodil vrš.

Lov byl úspěšný a panoš dokázal splnit svůj poněkud vychloubačný slib, který dal knížeti. Na památku dostal od svého pána právo nostit na svém modrém štítě stříbrnou okřídlenou rybu on i jeho potomci.

Převzato se svolením http://www.heraldika-erby.com/.


Tento milý příběh mne inspiroval k malé poznámce. Jezdíte na výlety, nebo chodíte na ryby? Má doma takovou maličkost. Na internetu jsem koupil (http://www.slevyzbozi.com/) plynový campingový přenosný vařič a ještě jsem k tomu dostal čtyři butanové bomby zdarma.

Plynový vařič je jednoplotýnkový v plastovém přenosném kufříku 37x24x9cm. Myslím si, že se může hodit nejen do campu, ale i pro řidiče kamionů, při rybaření apod. Dokonce člověk nepotřebuje ani zápalky, protože se vařič zapaluje piezo-elektrickou jiskrou. Náplň bomby vydrží více než 4 hodiny vaření.
Musím říci, že mě se vyplatil a tak Vám přeji příjemné vaření a ještě lepší pochutnání na rybách, které si na vařiči připravíte. Zdravím a těším se na další povídání.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekV ZdenekV | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:05 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na heraldikaerby.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama