Opice v erbu

8. prosince 2013 v 12:13 | Yale |  Erbovní pověsti
V době tzv. Třicetileté války se do Čech dostalo mnoho zvláštních lidí, zejména žoldnéřů. Jedním z nich byl i Robert Geraldin, nechvalně proslulý svou účastí na vraždě Albrechta z Vald-štejna v Chebu.

Pocházel z prastarého irské klanu, více se dočtete na http://www.heraldika-erby.com/?cz_erby-ceske-slechty-fitzgerald,94, jehož někteří členové nosili v klenotech svých erbů opici s řetězem. Jak tento erb vznikl vypráví dodnes v rodině tradovaná pověst.

Geraldinská opice.


John Fitz Thomas, pozdější hrabě z Kildare, ještě jako dítě, byl na hradě Woodstock poblíž Athy, když v tom byl se ozvalo celým hradem volání "hoří". V nastalém zmatku se všichni obyvatelé snažili co nejrychleji opustit budovy a na bezbranné dítě zapoměli.
Teprve na nádvoří zjistili, že dítě spalo v kolébce a všechno služebnictvo se jalo mladého pána hledat. Vrátili se do místnosti, ve které byl zařízen dětský pokoj, ale ta již ležela v troskách. Brzy poté, však uslyšeli zvláštní šramot, který přicházel z jedné z věží.
Všichni zpozorněli a vydali se zjistil odkud podivné zvuky přicházejí. Vběhli do věže a spatřili pánovu opici, která byla obvykle uvázána na řetěze, pečlivě držící dítě v náručí.
Když chlapec vyrostl a stal se hrabětem, z vděčnosti za záchranu svého života a na paměť svým potomkům přijal do klenotu svého erbu a později i jako strážce štítu opice s řetězem. Jako ro-dové heslo pak "Non immemor beneficii", (nedbaje prospěchu).


Destička s erbem hraběte z Kildare, rytíře řádu Podvazku v kapli sv. Jiří na hradě Windsor.


Jiná verze této pověsti vypráví, že Thomasi Fitz Mauricemu bylo pouhých devět měsíců, když je-ho otec a děd padli v bitvě u Callan roku 1261. Dítě spalo v kolébce v Tralee, ze které ho vzala do náručí krotká pánova opice a ke zděšení všech domácích s ním utíkala po cimbuří až na věž sousedního opatství. Po této procházce, před zraky šokovaných a vyděšených sloužících se opi-ce vrátila a položila dítě zpět do bezpečí jeho kolébky. Díky této příhodě získal Thomas pře-zdívku "An Appagh" (v irštině), Simiacus (v latině) nebo the Ape (v angličtině), všechny tyto názvy lze přeložit jako opice. Pravdou je, že Thomas nebyl předkem hrabat z Kildare, nýbrž mladší linie hrabat z Desmondu.
Zajímavostí nakonec je historka z doby, kdy děkan Swift psal své Gulliverovy cesty. Jednoho dne se pohádal s hrabětem z Kildare a jako svou malou pomstu tomuto aristokratovi vtělil do kapitoly "Cesta do Brobdingnagu" příhodu, ve které Lemuel Gulliver přemůže opici.

Sponzoruje: http://www.mop-rotacni.cz/, nejlevnější rotační mop pro váš úklid, předvánoční pohodu a úsporu práce i času.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama