Kelpie

17. prosince 2013 v 15:07 | Yale |  Keltské pověsti
Mezi známé mytologické postavy patří také vodní koně. Na Britských ostrovech, kde keltské tra-dice úplně nezanikly ani v dnešní době, patří vodní koně mezi oblíbené mytologické postavy. Kelpie je vodní duch obývající hluboké tůně ve skotských potocích a řekách. Obvykle má podobu malého koně - někdy je popisován jako černý, ale také "zelený jako sklo" s černou hří-vou a ocasem barvy černého jantaru, další detaily viz http://www.heraldika-erby.com/?cz_heraldicka-znameni-kelpie,98.

Před dávnými věky se stal na skotské Vrchovině podivný příběh. Na břehu jezera žila se svou rodinou krásná dívka. Jednoho dne zmizela beze stopy neznámo kam. Lidé z vesnice prohledávali v okolí každou píď země, každé křoví v lese. Všechno bez úspěchu a tak se nakonec smířili s myšlenkou, že je děvče dozajista po smrti.
Nikdo nepomyslel na to, že za zmizením krasavice je zamilovaný Kelpie, který dívku unesl do své podvodní říše a udělal z ní svou manželku. Dívka žila v krásném, ale vlhkém a chladném podvodním paláci a po čase se jí narodil chlapec.
Ani narozené dítě nevyléčilo její hluboký zármutek a stesk po domově. Dlouho se trápila, až se konečně rozhodla svému podivnému muži pláchnout zpět na souš. Ačkoliv hořce plakala, musela své dítě opustit, protože touha po lidské společnosti byla silnější.
Také věděla a byla si naprosto jistá, že Kelpie svého syna miluje z celého srdce a bude se o něj dobře starat. Jednoho dne se tedy vrátila ke své rodině. Všichni byli radostí bez sebe, že ji opět vidí živou a zdravou. Až dosud si všichni mysleli, že se utopila před mnoha lety.
Uspořádali oslavu dívčina návratu. Uprostřed tance a všeobecného veselí se znenadání strhla hrozná bouře. Za okny byly slyšet vyjící větry a zemi bičovaly silné provazce deště. Nad hlukem bouře někteří z přítomných mohli zaslechnout zuřivé a zároveň zoufalé výkřiky Kelpie.
O půlnoci, když byla bouře nejprudší, uslyšeli hodovníci hlasitý úder u vchodu do domu. Oněmnělí a zkoprnělí strachem se neodvážili podívat co se stalo. Co kdyby si k domu přišel sám Kelpie pro svou manželku.
Když ráno bouře polevila vesničané vyšli před dům, aby zjistili, co způsobilo tu strašidelnou noční ránu do dveří. Naskytl se jim hrůzný pohled, před vchodem do domu ležela oddělená hlava od synkova těla.

Jsou i jiné pověsti o Kelpie, všechny však jsou doslova hororové. Základním tématem těchto starobylých bájí bylo, že vodní koně - kelpie lákaly lidi, obzvláště děti, do vody, kde je utopily a sežraly. Zejména děti byly vábeny k jízdě na koňském hřbetě a jakmile oběť padla do pasti, Kelpieho kůže začala lepit a kůň odnesl dítě na dno řeky, kde jej zhltl - kromě srdce a jater. Nejrozšířenějším příběhem ve Skotsku je pověst o devíti dětech nalákaných na hřbet Kelpie, zatímco desáté dítě se drželo v povzdálí. Kelpie dítě pronásledoval, avšak tomu se podařilo uniknout. Jiná, bohatší verze této pověsti vypráví, že desáté dítě pohladilo Kelpie po hlavě, a když se mu přilepila ruka, vytáhlo nůž a dlaň si uřízlo a ránu pak vypálilo rozžhaveným dřevem z nedalekého ohně. Desáté dítě se takovou drastickou metodou zachránilo, ale nebylo schopné pomoci svým devíti přátelům, které Kelpie stáhl pod vodu.

Tyto dávné, kruté a krvavé příběhy se vykládaly dětem, aby je rodiče ochránili před nebezpe-čím, která číhala v noci v tehdy ještě divoké a nezpoutané přírodě. I dnes v noci na nás číhají různá nebezpečí. Nejsou to sice vodní duchové ani jiné strašidla, ale na ulicích našich měst můžeme často potkat dnešní moderní "netvory".
Myslím, že chápu mnoho spoluobčanů, kteří neradi chodí po ulicích venčit své domácí miláčky. Nechci se chlubit, ale mám za to, že jsem našel pomůcku, která vyhoví oběma stranám. Koupil jsem si velkou domácí toaletu pro psy, hledej na http://www.slevyzbozi.com/57,cz_toaleta-pro-psy-velka-43-x-68-cm.html.
Je to zelená rohož na systémové liště, která poskytuje vašim domácím miláčkům místo, kde si mohou ulevit, když zrovna nejste doma a nemůžete jít vyvenčit! Zkoumal jsem z čeho je vyrobena a zjistil jsem, že se skládá z materiálu, který pohlcuje zápach. Na povrchu se umělý trávník napuštěný vůněmi (ekologickými), které psy přitahují a příjemně jim voní.
Díky těmto přítažlivým pachům se pejsek naučí na domácí psí toaletu chodit velmi rychle. Ve spodu je umístěna podložka, která jímá tekutiny do zásobníku, ten samozřejmně musíte čistit, jde to snadno, stačí opláchnout mýdlovou vodou. Pro mne je to dobrý pomocník do domácnosti.
Zdravím a těším se na další povídání.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama