Jmelí

7. prosince 2013 v 9:21 | Yale |  Vánoce
Blíží se druhá adventní neděle a zima udeřila naplno. Začal padat sníh a silničáři jsou tradičně v plné polní. Lidé začali kupovat jmelí, protože se to tak o vánocích sluší, ale víme proč?

Co je to vlastně jmelí?


Z botanického hlediska je jmelí bílé (Viscum album) vidličnatě rozvětvený, stálezelený polopara-zitický keřík z čeledi santálovitých (Santalaceae). Jmelí najdeme v korunách jehličnatých i list-natých stromů rostoucích od nížin do hor, kde rostlina vytváří kulovité trsy, jejichž stáří může být až několik desítek let.
Z hlediska mytologie a lidových tradic je třeba říci, že jmelí hrálo vždy důležitou úlohu v duchovních tradicích mnoha evropských národů. Dávno v předkřesťanském období lidé věřili, že ztělesňuje živoucího ducha a bylo symbolem života a též ochranným talismanem.
V mytologii starých Germánů bylo smrtícím nástrojem, kterým slepý bůh Höd propíchl boha jara a plodnosti Baldra. Plinius Starší se zmiňuje o druidských obřadech, při kterých druidové ve slavnostních řízách odřezávali zlatými srpy jmelí a zachytávali je do bílých oušek. Keltové věřili, že má léčivé účinky na všechny nemoci a odstraňuje nepplodnost jak u lidí, tak i u zvířat.

V počátcích křesťanství se mezi věřícícmi tradovala pověst, že jmelí byl volně rostoucí mohutný strom. Když se Panna Marie chystala k porodu, svatý Josef uřízl větev jmelí a vyřezal pro malého Ježíška kolébku. Později strom Římané porazili a z jeho kmene byl vyroben kříž na němž byl Ježíš Kristus ukřižován. Rostliny, které vyrostly ze semen tohoto stromu se tak styděly za tento akt, že seschly do drobných keříků.
Na základě této pověsti bylo dříve jmelí nazýváno též "dřevo kříže" (Lignum crucis). V sou-časnosti je jmelí celosvětový symbol vánoc. Mezi stědrovečerními zvyklostmi je pravděpodobně nejznámnější ta, při které hlava rodiny za prvního kuropění zavěsí nad štědrovečerní stůl snítku zelených, stříbrných nebo pozlacených větévek. Každému účatníkovi slavnostní večeře se splní přání, pokud jej zašeptá do ohně první zapálené svíčky na vánočním stromečku.

Od mé babičky jsem dostal radu, že magický účinek jmelí se umocňuje, dostanu-li snítku darem a ne že si ji koupím. Štěstí se dá také napomoci množstvím bobulek, čím víc jich snítka má, tím větší porce štěstí se obdarované osobě dostane.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama