Dogfrisbee

2. prosince 2013 v 9:39 | Yale |  Vánoce
Tak a máme první adventní neděli za námi. Každý rok si říkám, že letos nenechám kupování dárků na poslední chvíli a každoročně to dopadne stejně. Honím čas a dárky se snažím koupit na poslední chvíli. Dlouho jsem přemýšlel čím překvapím naše "kluky" a doufám, že jsem to objevil, dogfrisbee.

Naši krasavci.


Co je to dogfrisbee?

Na internetu jsem si našel, že Dogfrisbee je zábavný sport i sportovní zábava. Zní to vědecky, ale já bych řekl, že to je házení disku psovi. Díky nikdy neutuchající energii našich krasavců doufám, že tato hračka bude letos tím pravým dárkem. Principem hry je, aby pejsek disk před dopadem na zem chytil a přinesl ho zpět. Hru můžeme provozovat, tzn. házet disk jak na zahradě, tak i na procházce, na louce či v parku. Nepotřebujete nic jiného než disk a svého čtyřnohého přítele.
Také jsem se dočetl, že v házení dogfrisbee se pořádají i závody. Je to týmová sportovní zábava, přičemž tým tvoří člověk a jeho pes. Pro mne je naprostým zjevením, že se hraje se již více než 30 let. Dogfrisbee vymysleli v USA a postupně se rozšířil do celého světa. Dnes má své nadšené provozovatele i u nás.
Podle kinologů je sledování pohybujícího se předmětu, jeho honění, "ulovení" a případně aportování jedním z hlavních a od přírody daných psích instinktů. Právě při této hře - dogfrisbee se pes vydovádí a své instikty opravdu dobře využije. Záleží jen na naší fantazii a náš pes bude naše procházky milovat.
Základem je hra. Psi a lidé si rádi hrají po celý život po celý život. Nácvik dogfrisbee je vlastně také hra při které psa naučíte různým koskům a trikům a zároveň ho odnaučíte některé nešvary. Dočetl jsem se, že základním principem dogfrisbee je dobrovolnost. No, ohlušující štěkot, kterým provázejí naši "kluci" každodenní odchod na procházku dokazuje, že se na disk budou těšit a dogfrisbee s námi hrát proto, že je to baví.

Jaký disk je vhodný?

To je opravdu pro začátečníka těžká otázka. Na trhu je dnes k dostání mnoho nejrůznějších disků. Byl jsem ujištěn, že pokud nemám ambice vyhrát mistrovství světa, je krakticky jedno, jaký disk svému psovi hodíte. Musíte jen dávat pozor, aby se při chytání disku nezranil, myslím tím především tlamu a zuby, protože pes ho chytá za letu a disk se přirom ještě točí. Také by měml být z materiálu, který se nebude lámat na ostré kousky, nebude mít ostré nebo hrbolaté hrany, otvory ani nic podobného, co by psa mohlo při chytání poranit.
Dle zkušených dogfrisbee harcovníků je vhodný disk pozná tak, že ho můžete přehnout v půli, aniž by se zlomil, ani nepraskne, když na něj dupnete. V knize Dogfrisbee od A do Z autorek Yvony Andrové, Veroniky Urbáškové jsem se dočetl vše o vhodnosti použití gumových a látkových disků, speciálních disků pro dogfrisbee, pro malé psy a soutěžních disků.
V knížce se mimo jiné dozvíte, který disk je vhodný pro vašeho psa, jak ho hodit, aby správně letěl, jak naučit psa přinášet disky, co dělat, aby pes chytal disky ze vzduchu. Chcete-li se uplatnit i na sportovním poli, v jakých disciplínách se dá závodit a jak psa naučit freestylové cviky a triky. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vesele-naramky vesele-naramky | Web | 13. září 2016 v 22:08 | Reagovat

už jste četli tohle ? http://www.rajkrmeni.cz/dogfrisbee/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama