Za bílým půlkoněm

30. listopadu 2013 v 15:59 | Yale
Pověst o vzniku erbu s půlkoněm. Tento příběh není domácího původu, vznikl na základě francouzské předlohy. Chrétien de Troyes (asi 1130 - asi 1181-91) byl francouzský básník a trubadúr. Chrétienova vyprávění, určená aristokratickému publiku, jsou plná válečných a milostných dobrodružství, např. artušovské příběhy. Svou inspiraci nacházel v bretaňských legendách a v milostné poezii z Provence.
Jedním z jeho epických děl je artušovský román Yvain zv. lví rytíř (Yvain ou le Chevalier au lion, napsaný v letech 1175 - 1181). Hrdina románu Yvain se utkal u zázračného pramene s obrem Kenem, kterého zranil a zahnal na útěk. Svého protivníka pronásledoval až do jeho opevněného sídla, kde byl téměř zajat přesilou obrových bojovníků. Při kvapném ústupu z hradu jeho obránci spustili padací mříž, která zabila Yvainova koně.

Domácí verze tohoto rytířského příběhu nahradila Yvaina Ješkem z Pardubic, který se spolu s českým vojskem účastnil obléhání italského Milána ve službách císaře Friedricha Barbarossy. Čechové se proslavili mnohými hrdinskými skutky. Svou pověst krutých a bezohledných bojovníků podporovali také tím, že ve svém ležení na ohních pekli na rožních kusy těsta, což vyvolalo v obráncích pocit, že mají před sebou lidojedy. Když nastal čas útoku na město, vzali si na obličeje škrabošky, přistavili ke hradbám žebříky a lezli po nich tak šikovně a hbitě, že obránci měli za to, že bojují se samotnými čerty.

Ješek z Pardubic


Mezi útočníky byl jistý Ješek, předek pánů z Pardubic a Malovic. Snažil se vpadnout do města mezi prvními a nabrat co nejvíce kořisti. Není se co divit, tažení do daleké země bylo drahé. Ješek se svými druhy byl úspěšný a ve městě nabrali mnoho drahocených věcí. Rychle pospíchali zpět do ležení obtíženi kořistí. Když se blížili k otevřené bráně, někdo varovně zakřičel na její obsluhu, aby přeťala provaz, na kterém visela padací mříž. Stalo se tak ve chvíli, kdy Ješek projížděl jako poslední se svou kořistí ven z města. Mříž se s rachotem zřítila k zemi a její hroty přeťaly Jěškova koně v půli, těsně za jezdcem. Ten se však nezalekl nehody, která ho potkala. Pobral na záda kořist i sedlo, někteří praví, že i přední polovici svého koně a vše odnesl do ležení.

O Ješkově činu dodnes vypráví erb pánů z Pardubic, kterým český král jejich předka odměnil na věčnou památku. Na štítě byla namalována v červeném poli polovina stříbrného koně se zlatou uzdou. Stejný symbol později převzala města Pardubice a Hlinsko, bývalé dědictví tohoto rodu českých pánů (Zdroj: Petiška Eduard, Čtení o hradech, zámcích a městech, Albatros, 1989, s. 78).

Pardubice

Hlinsko

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama