Erbovní pověsti

30. listopadu 2013 v 15:35 | Yale |  Erbovní pověsti
Co je to pověst? Podle definice je pověst epický útvar lidové slovesnosti. V našem případě se budeme zabývat tzv. erbovními pověstmi a tak lidová slovesnost není na místě.
Erbovní pověst je příběh, který má vysvětlit původ erbu, jeho symboliku, kdo jej získal a od koho. Zpravidla je příběh vymyšlen, je pouze přiřazen k nějaké významné historické události, nejčastěji k vítězné bitvě mající zásadní význam v dějinách země.
Velká většina těchto pověstí vznikla dávno po údajné události na objednávku jednotlivých rodů a jejich jediný a nejdůležitější smysl byl doložit starobylost rodiny objednavatele. V důsledku toho se pak legendární zakladatelé šlechtických rodů objevují výrazně dříve než první bezpečně doložitelní členové rodu.
Zpravidla byla k těmto mýtickým otcům zakladatelům později zkonstruována i celá rodová genealogie. Z tohoto důvodu se počátky jednotlivých šlechtických rodů ztrácí v šeru dávnověku a jsou pro dnešní dobu značně nevěrohodnými. Většinou se má za to, že první erbovní pověsti u nás vznikly počátkem renesance a na objednávku příslušníků šlechtických rodů, kteří chtěli podpořit svou "pýchu urozenosti" a zvýšit svou společenskou prestiž. Pravdou je, že původ některých pověstí je nutno hledat již v západoevropských rytířských eposech a románech 12. století.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Andreyclicy Andreyclicy | E-mail | Web | 16. února 2017 v 16:37 | Reagovat

ректальная дисфункция    http://moskvadgeneriki.blogspot.ru/2017/01/blog-post_796.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama